18.06.2016

Igły do haftu krzyżykowego..


Witam was, moi drodzy.. :)

Dzisiejszy post, będzie o igłach do haftu krzyżykowego.. 

Do haftu krzyżykowego stosuje się igły z tępą końcówką i dużym uszkiem.. Igła ta ma specyficzny kształt - na całej długości ma tę samą grubość, jej oczko jest szersze niż oczko zwykłej igły, a czubek nie jest tępy.. Takie zakończenie pozwala trafić dokładnie między nitki kanwy i zapobiega wchodzeniu igły we włókna nitki, którą właśnie wyszywamy.. A przede wszystkim tępa końcówka chroni także nasze palce przed ukłuciami.. :)

W przypadku płótna bądź kanwy o dużej gęstości, zastosowanie w hafcie mają igły z ostrym zakończeniem.. Na rynku dostępne są różne rozmiary igieł o numerach takich jak np. 13, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28. Im większy numer tym igła jest cieńsza..

Zasady doboru igły:


Najlepszą igłą jest ta, która lekko wchodzi w oczko kanwy i wbita w nie od spodu (pod obciążeniem nitki) z niego nie wypada.. Najczęściej używane wielkości igieł dla haftu krzyżykowego to: 24, 26 i 28.Proponowany dobór igieł do kanw: 

11 ct / 22-24
14 ct / 24
16 ct / 26
18 ct / 26
powyżej 18 ct / 28

A oto igły, którymi wyszywam:Życzę wam kochani udanego i słonecznego weekendu :)

2 komentarze:

  1. Albo najlepsza taka, ktora sie nam najwygodniej wyszywa ;) Mam duzy projekt z wieloma kolorami i tam "daja rade" nawet te zwykle krawieckie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaczynałam od Igły z ostrą końcówką. Było mi wygodnie. Teraz zwykle wyszywam tymi samymi co Ty igłami:) Rozmiar 26:)

    OdpowiedzUsuń