29.06.2016

Porady hafciarskie..


Witam was moi drodzy :)

Jak obiecałam dzisiejszy temat, będzie dotyczył porad hafciarskich..

Ja osobiście, te porady kieruję dla osób zaczynające przygodę z haftem krzyżykowym.. Ponieważ w trakcie haftowania pojawia się wiele pytań i problemów.. Najczęściej mają te osoby, które zaczynają przygodę z haftem.. Żeby tego uniknąć, oto te porady..

1. Zanim przystąpimy do haftowania, możemy zaznaczyć na kanwie kwadraty co 10 kratek/krzyżyków, dzięki czemu cały czas będziemy mogli kontrolować ilość krzyżyków w rzędzie, czy kolumnie.. Kwadraty możemy zaznaczyć spieralnym bądź znikającym pisakiem lub też fastrygą, którą po zakończeniu wypruwamy..

2. Zwróćmy uwagę na to, aby wszystkie krzyżyki były skierowane w jedną stronę – podstawowa reguła mówi, aby haftować od strony prawej u góry do lewej u dołu (efekt końcowy jest lepszy).. Jeżeli zasada nie będzie przestrzegana, wówczas po prawej stronie haftu powstanie bardzo widoczne cieniowanie, które psuje efekt końcowy..

3. Wyszywając staramy się o to, aby ścieg był w miarę luźny ponieważ nadmierne ściąganie może mieć wpływ na wygląd końcowy oraz różnicę w rozmiarze wzoru..

4. Nitki nie należy zakańczać supełkiem, bo po oprawieniu wzoru w ramkę może być on widoczny..

5. Haftując staramy się nie wyciągać na wierzch nitek ze spodniej strony haftu..

6. Aby zapobiec plątaniu i skręcaniu nici, należy haftować krótkimi kawałkami nici.. Jeżeli jednak nitka się skręci należy swobodnie upuścić igłę i pozwolić nitce się rozkręcić..

7. Należy uważać, aby nie były widoczne miejsca rozpoczęcia i zakończenia haftu..

8. Dla ułatwienia sobie haftowania można również użyć wszelkich dostępnych akcesoriów, takich jak: tamborek, krosno hafciarskie, nawlekacz do igieł itp..

9. Istnieje zasada, według której najpierw wyszywamy ciemnymi kolorami, uzupełniając na końcu kolorami jasnymi – unikniemy w ten sposób zabrudzenia wzoru..

10. Wskazówki dotyczące prania:
 • w razie konieczności materiał pierzemy w wodzie o niskiej temperaturze i z niewielką ilością płynu do płukania tkanin;
 • kanw z nadrukiem nie należy prać;
 • aby sprawdzić czy mulina farbuje, można odciąć po kawałeczku z motków, przyszyć do kawałka kanwy i zamoczyć.

11. Po wyszyciu obrazka prasujemy go „z lewej” strony robótki na miękkiej podkładce, aby wzór nie był zbyt płaski.. Żelazko nie może, być zbyt gorące..

12. Po skończonej pracy zaleca się oprawienie wzoru w ramkę – zapewnia to estetyczny wygląd i dodatkowo chroni przed kurzem..

13. Jeżeli chcemy wyhaftować aplikację np. na bluzce, potrzebna nam będzie kanwa, którą najpierw przyłożymy do miejsca, w którym chcemy haftować.. 
Następnie przymocujemy ją szpilkami i wyszywamy wzór i wypruwamy kanwę.. Kanwa ta nazywana jest płótnem pomocniczym..

Mam nadzieję, że wyżej wymienione porady pomogą wam:)
Życzę udanej przygody z haftem :)

PS: Na podsumowanie moich postów dotyczących porad haftu krzyżykowego 
mini kurs 


2 komentarze:

 1. a praktyka mówi, że lepiej jednak czasem zacząć od kolorów jasnych bo wtedy jasna nitka nie puszy się włoskami z nitek ciemnych i nie zmienia koloru. Osobiście jadę od jasnych kolorów i to się sprawdza od lat. A brudzenie się? Woda i mydło nikomu jeszcze nie zaszkodziły :D
  Warto zaznaczyć, że wydzierana kanwa dotyczy haftowania krzyżykami. Przypomnę, ze krzyżyki to tylko margines dziesiątek sposobów wyszywania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na początku wyszywałam właśnie kolorami. Zaczynałam od najjaśniejszych. Z biegiem lat moja technika się zmieniła i teraz wyszywam pracę od lewego dolnego rogu.Kolory ciągle zmieniam:) Tak mi najwygodniej.

  OdpowiedzUsuń